
Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia.
Zespół działa od 2013 roku. Pierwszy raz wystąpił podczas Dragon Folk Fest III w Poznaniu. Muzycy pochodzą z odrębnych środowisk. Malwina najbardziej związana jest z muzyką tradycyjną (Vidlunnia, Bedebede, Droryje), natomiast Tomek - ze środowiskiem kabaretowym. Tomek współpracował z Zenonem Laskowikiem. Jest laureatem Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. (2004). Natomiast jego solowa twórczość osadzona jest w swingu i piosenkach przedwojennych (www.grden.pl).
Ludożercy to połączenie dwóch światów, środowisk i co za tym idzie osobowości. W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska (bałkańskich Cyganów, muzyka węgierska). Tradycja cygańska jest potraktowana idiomatycznie, muzycy nie aranżują ludowych melodii. Nawiązują do charakterystycznej melodyki, harmonii i rozwiązań formalnych. W ich piosenkach spotykają się instrumenty typowe dla wszystkich tych stylistyk jak kontrabas, czy akordeon, ale także te trochę zapomniane - stąd cytra, na której gra Malwina. Tomek Grdeń jest autorem tekstów.
Skąd taka nazwa zespołu?
Pewnego dnia muzycy byli na bardzo ciekawym wykładzie na temat różnych tradycji wiosennych i wielkanocnych prowadzonym przez panią kustosz skansenu w Sanoku. W pewnym momencie padło zdanie: "bo ludożercy to są w sąsiedniej wsi, nie u nas", co zainspirowało muzyków do zabawy słowem "ludożercy": "ludo" - ludowość, ludyczność, oraz "żercy" - czyli ci, którzy przyjmują tradycyjne wzorce, elementy ale w sposób totalny.
Oprócz instrumentów i śpiewu na koncertach pojawia się looper, który pozwala na tworzenie wielu warstw muzycznych. Dzięki temu uzyskujemy pełne i barwne brzmienie, pomimo tylko dwóch osób na scenie.
Skład:

